Ekologija

Atvėsus orams namų šildymas tampa ne tik pinigų, bet ir energijos sąnaudų juodąja skyle. Šilumos siurbliai, kaip ir saulės elektrinės, yra priskiriami prie atsinaujinančių išteklių energijos technologijų – jų veikimo principas toks, kad išskiriama itin mažai šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Dėl to šilumos siurbliai oras – vanduo yra bene populiariausias šildymo būdas naujiems A, A+, A++ energetinės klasės namams.

Oro šaltinio šilumos siurblių populiarumą iš dalies lėmė troškimas kovoti su klimato kaita. Šilumos siurblio veikimo principas – optimalus ir ekonomiškas procesas, leidžiantis lauko aplinkai šildyti būsto vidų. Veikiant šilumos siurbliui, vienas suvartotas kW suteiks nuo 3 iki 5 kW šilumos. Šilumos siurbliai šilumą tik judina – jie jos nekuria. Kadangi jie vartoja elektrą, o ne deginamą kurą, dėl jų išmetama mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Jūs gaunate šiltą, patogų namą ir nepapildote atmosferos didesniais anglies dioksido kiekais.

Krosnyje kūrenamas kuras cheminę energiją paverčia šilumine energija, kuri paskirstoma namuose taip juos šildant. Nesvarbu, ar namui šildyti naudojate elektrą ar kurą, jūs negalite gauti daugiau energijos, nei sunaudojate, ir iš tikrųjų didelė jos dalis prarandama. Šilumos siurbliai vienos rūšies energijos tiesiogiai nepaverčia kita, kaip tai daro krosnys. Vietoj to, jie naudoja palyginti nedidelį energijos kiekį, kad perkeltų daug didesnį šiluminės energijos kiekį iš vienos vietos į kitą. Šilumos siurbliai tiesiogiai nešildo šalto oro, o tiesiog perkelia šilumą iš vienos vietos į kitą. Jie šildo namus nenaudodami beveik tiek energijos, kiek kiti šildymo būdai.

Didėjantis susidomėjimas technologija paskatino mokslinius tyrimus, tad per pastarąjį dešimtmetį gerokai pagerėjo įrangos efektyvumas. Palyginti su įprastu katilu, labai efektyvi šilumos siurblio sistema sumažins iškastinio kuro naudojimą ir sumažins pavojingas emisijas ir tai yra ryškiausia šilumos siurblių teikiama nauda aplinkai. Tiesa, tas galimos naudos dydis skirsis priklausomai nuo vietinės elektros gamybos.

Vienas iš įdomiausių dalykų, susijusių su šilumos siurbliais, yra tai, kad jie yra aplinkai nekenksmingas sprendimas jūsų namų šildymui. Oro šaltinio šilumos siurblys neišskiria anglies dioksido, azoto oksido ar kitų dujų. Dideliam šilumos kiekiui perduoti sunaudojamas nedidelis elektros energijos kiekis. Žinoma, bus šiek tiek neramu, jeigu į jūsų namus patenka elektra, gaunama naudojant neatsinaujinančius energijos šaltinius. Tačiau šie prietaisai tokie efektyvūs, kad vis viena jų naudojimas aplinkai ir tokiu atveju turi tik labai nedidelį neigiamą poveikį. Net ir tose vietose, kur žemos lauko temperatūros laikosi ilgai, ir tokio tipo šilumos siurblių suvartojimas gali padidinti elektros energijos poreikį, jie vis viena išlieka ekonomiškai efektyvi šildymo alternatyva. Ateityje, plečiantis vėjo jėgainių parkams ir saulės energijos elektrinėms, šilumos siurbliai taps dar ekologiškesni. 

Pagrindinė ekologinė šilumų siurblių problema yra ne elektros energijos iš neatsinaujinančių šaltinių naudojimas, o šaltnešio nutekėjimai (pvz., eksploatacijos metu). Šių nuostolių poveikis aplinkai priklausys nuo naudojamo šaltnešio. Šiandien dažniausiai naudojami šaldymo agentai yra hidrofluorangliavandeniliai. Šie šaltnešiai neardo ozono sluoksnio, tačiau gali prisidėti prie visuotinio atšilimo, todėl juos reikia naudoti atsargiai. Siekdama pagerinti jų kontrolę, Europos Komisija pasiūlė naują direktyvą dėl tam tikrų medžiagų naudojimo ribojimo.

Elektriniai šilumos siurbliai – viena perspektyviausių technologijų, leidžiančių sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Nors jų nauda gerai įrodyta, jie dar nesulaukė visuomenės pripažinimo visame pasaulyje. Europoje tvari rinka intensyviai kuriama tik keliose šalyse, tokiose kaip Švedija, Šveicarija ir dalis Austrijos. Tačiau didėjant naftos ir elektros kainoms, su energija susijusiems mokesčiams ir augant susirūpinimui aplinkosauga, šilumos siurblių rinka pradėjo augti. Europos Sąjungoje siekiant sumažinti CO2 emisijas, keičiantiems šildymo sistemas suteikiama finansinė parama.